
Quantity
Price
Total price
1
$1.5750
$1.5750
10
$1.3410
$13.4100
25
$1.2330
$30.8250
50
$1.0980
$54.9000
100
$0.9180
$91.8000
250
$0.8910
$222.7500
500
$0.8370
$418.5000
1000
$0.7830
$783.0000
2500
$0.7560
$1,890.0000
5000
$0.7380
$3,690.0000
12500
$0.6930
$8,662.5000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | J.W. Miller / Bourns |
| Series | SRP1265CC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±20% |
| Package / Case | Nonstandard |
| Size / Dimension | 0.531" L x 0.492" W (13.50mm x 12.50mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Shielding | Shielded |
| Type | Wirewound |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| DC Resistance (DCR) | 1.2mOhm Max |
| Frequency - Self Resonant | 75MHz |
| Current - Saturation (Isat) | 66A |
| Material - Core | Carbonyl Powder |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Height - Seated (Max) | 0.256" (6.50mm) |
| Inductance | 470 nH |
| Current Rating (Amps) | 45 A |