

Quantity
Price
Total price
1
$1.6830
$1.6830
10
$1.5120
$15.1200
75
$1.4310
$107.3250
150
$1.2150
$182.2500
300
$1.1430
$342.9000
525
$0.9990
$524.4750
1050
$0.8280
$869.4000
2550
$0.7740
$1,973.7000
5025
$0.7470
$3,753.6750
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type | N-Channel |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Interface | On/Off |
| Switch Type | General Purpose |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Output Configuration | High Side |
| Rds On (Typ) | 400mOhm |
| Input Type | Inverting |
| Voltage - Load | 2.7V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | Not Required |
| Current - Output (Max) | 100mA |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Fault Protection | Current Limiting (Fixed), Over Temperature, UVLO |